Czysty basen – krok po kroku

Kąpiel w basenie będzie przyjemna pod warunkiem zachowania odpowiedniej czystości wody. Powinniśmy mieć to na względzie nie tylko z powodu jakości odpoczynku, ale również dlatego, że jest to warunek zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych. W przypadku małych basenów dmuchanych wymiana wody nie jest problemem. Sytuacja inaczej wygląda, jeśli objętość basenu jest duża, na przykład w basenach stelażowych. Czystość wody wymaga wtedy podejmowania regularnych zabiegów, takich jak czyszczenie wody oraz jej dezynfekcja. Z naszym przewodnikiem nie będzie trudności przy odrobinie wytrwałości.

Etap 1

Na początkowym etapie należy zadbać o usuwanie zanieczyszczeń powierzchniowych. Aby im zapobiegać warto ustawić basen w oddaleniu od skupisk krzewów czy nie ustawiać go pod drzewem. Wtedy unikniemy opadających liści, fruwających owadów, patyków czy pyłków. Do usuwania tego typu zabrudzeń służą specjalne odkurzacze do wody tzw. skimmery. Są one bardzo praktyczne, ponieważ zasysają grubsze zanieczyszczenia i w ten sposób nie przedostają się one do głębszych partii wody oraz nie osiadają na dnie. Dzięki temu nie zdążą także ulec rozkładowi, co spotęgowałoby namnażanie się różnego rodzaju bakterii czy roztoczy. Lustro wody można chronić także w inny sposób. Doskonałym rozwiązaniem będzie tutaj pokrywa basenowa. Jest to rodzaj folii, w kształcie basenu, którą nakładamy na cały basen. Warto ją stosować w nocy oraz wtedy, kiedy przez dłuższy czasu nie korzystamy z kąpieli.

Clipboard08
Etap 2

W drugim etapie należy zadbać o czystość wewnętrznych powłok basenowych w tym o czystość dna. Spotkamy się z pewnością z sytuacją, że po kilku dniach użytkowania basenu, dno i tak zabrudzi się. Osiądzie na nim piasek czy inne zabrudzenia, których nie zdążymy odkurzyć skimmerem. Dodatkowo na ścianach basenu czy dnie może osiąść także zielonkawy nalot. Wtedy niezbędne będzie użycie odkurzacza do dna. Jest to bardzo praktyczne urządzenie, ponieważ stosujemy je na mokro, kiedy basen jest wypełniony wodą. Tak więc będzie bardzo przydatne podczas korzystania z basenów o dużych pojemnościach. Z pewnością nie będziemy żałować jego zakupu oraz wydanych pieniędzy. Będzie to także oszczędność wody.

Etap 3

Kolejna ważna czynność to dezynfekowanie wody. Jest ona niezbędna, jeśli chcemy, żeby woda była krystalicznie czysta. Dezynfekcja służy do walki z glonami i algami. Jeśli nie wiemy co to jest, to przekonamy się o tym szybko, jeśli nie będziemy jej przeprowadzać. Jest to słynny zielonkawy nalot, który skutecznie spowoduje zmętnienie wody oraz to, że powłoki basenu staną się śliskie. Jeśli nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji, wtedy musimy stosować chemię basenową. Są to najczęściej różnego rodzaju związki chloru. Chemia basenowa występuje pod różnymi postaciami, np. tabletek czy proszku. Chlor sam w sobie jest obojętny dla ludzkiego organizmu, ale w dużych stężeniach jest niebezpieczny dla zdrowia, dlatego ważne jest, żeby stosować go zgodnie z instrukcją, która jest podana na opakowaniu. Jeśli chcemy, żeby chemia basenowa zadziałała skutecznie, należy też dbać o pH wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*