Jakimi kryteriami kierować się przy zakupie basenu?

Wybór przenośnych basenów ogrodowych jest bardzo szeroki i na rynku mamy dostępne baseny o różnych rozmiarach, różnych kształtach czy kolorach w przypadku basenów dziecięcych. Zakres cenowy jest bardzo zróżnicowany i można znaleźć wygodny basen na każdą kieszeń.

Jakie rodzaje basenów są dostępne?

Oczywiście nie kupimy basenu o rozmiarach 8 mx2m w cenie 200 zł. Ale najprostszy basen rozporowy o średnicy ponad 2 metry można kupić już od 100 zł. Możemy wybierać wśród basenów dmuchanych, które na polskim rynku są najbardziej tradycyjne. Wśród nich znajdziemy modele najtańsze o prostej formie, ale również droższe w kształcie kolorowych grzybów czy wyspy tropikalnej. Jeśli chcemy postawić na basen o większych gabarytach, to w tej sytuacji mamy baseny rozporowe. Ich konstrukcja jest również miękka. Jedynym elementem nadmuchiwanym jest obręcz, która podnosi ściany basenu wraz z napełnianiem wody. Trzeci popularny rodzaj basenu to baseny stelażowe. Charakteryzują się wytrzymałą konstrukcją, którą tworzy szkielet metalowych rurek, na których rozpięte są powłoki basenowe. Baseny te posiadają duże rozmiary i są bardzo wytrzymałe.

Jakie kryteria są ważne?

1. Rozmiary basenu
To kryterium charakteryzują takie parametry jak głębokość basenu, średnica basenu w przypadku basenów rozporowych oraz szerokość i długość boków w przypadku basenów stelażowych. Baseny dmuchane są zazwyczaj basenami płytkimi oraz niezbyt dużymi. Dlatego świetnie sprawdzą się w przypadku małych dzieci. Basen rozporowy o 2,5 metrowej średnicy będzie już wygodny dla 2 dorosłych osób z większym dzieckiem. Jeśli chcemy nie tylko zanurzyć się w wodzie, ale spędzić czas bardziej aktywnie np. popływać, wtedy warto wybrać basen stelażowy o dużych rozmiarach.

9332782985_ccb6b06889_z

2. Lokalizacja na działce
O ile w przypadku basenów dziecięcych nie będzie problemu z ich ustawieniem (mogą się zmieścić nawet na balkonie), o tyle należy przemyśleć miejsce ustawienia dużych basenów stelażowych czy rozporowych. Należy zadbać o to żeby basen miał dobrą ekspozycję na słońce. Oddalenie od drzew zapobiegnie z kolei dostawaniu się zanieczyszczeń do wody. Poza tym należy pamiętać, że pompa filtrująca będzie potrzebowała zasilania elektrycznego. Tak więc jest tutaj kilka ważnych czynników, o które należy zadbać, żeby wygodnie korzystać z basenu. Ważne jest oczywiście, to żeby teren nie był pochyły, no i musimy przemyśleć, w którą stronę spuścimy hektolitry wody.

3. Jaki budżet?
Oferta basenów przenośnych jest na tyle szeroka, że nie trzeba wydawać majątku, żeby cieszyć się wodnym odpoczynkiem na własnej działce. Proste baseny dmuchane – brodziki dla dzieci można kupić od 20 zł. Wraz ze wzrostem ceny otrzymamy atrakcyjniejszy produkt: ciekawszą kolorystykę elementów, zróżnicowane kształty, być może lepszy materiał. Droższe są baseny rozporowe i baseny stelażowe, których powłoki są dużo bardziej wytrzymałe. Występują także w większych rozmiarach, co wymusiło na producentach zastosowanie droższych rozwiązań, które będą odporne na nacisk wielu litrów wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*