Pompa filtrująca i skimmery, czyli jak utrzymywać czystość wody w basenie?

Aby duże baseny ogrodowe wyglądały na co dzień tak dobrze jak na katalogowych zdjęciach, konieczne jest regularne uzdatnianie wody.  Nie jest to łatwe, zważywszy na pojemność, jaką zwykle osiągają baseny rozporowe lub stelażowe. Glony, grzyby, piasek, spadające liście: wszystko to doprowadza do obniżenia jakości wody, a co za tym idzie – do obniżenia komfortu użytkowania basenu. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby walki z zanieczyszczeniami. Główną rolę odgrywa tutaj pompa filtrująca, odkurzacze, skimmery i chemia basenowa. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Pompa filtrująca

Najważniejszym elementem uzdatniania wody w basenie jest zadbanie o odpowiednią pompę filtrującą. Jest to urządzenie, które wychwytuje zanieczyszczenia i zatrzymuje je na specjalnych filtrach. Funkcję filtra mogą spełniać papierowe torebki, specjalne kapsułki lub drobne kruszywo. Kupując pompę, zwróćmy uwagę, aby miała wydajność dopasowaną do wielkości zbiornika. Można to ocenić porównując parametry mówiące o tym, jak wiele wody przepływa przez konkretny model w określonym czasie. Ocenia się, że dla pełnej czystości wody, pompa filtrująca powinna codziennie przefiltrować pojemność całego zbiornika około sześć razy.
Utrzymanie wody w takiej czystości jak widoczna na zdjęciu, wymaga nakładu pracy, czasu i środków finansowych

duży basen ogrodowy przenośny

Aby utrzymywać taki poziom czystości wody w basenie, konieczne jest korzystanie ze specjalistycznego sprzętu oraz stosowanie chemii basenowej

Skimmer

Wraz z pompą, przydatny będzie skimmer, czyli urządzenie podłączone do systemu uzdatniającego wodę. Jego zadaniem jest wychwytywanie zanieczyszczeń o największych rozmiarach: liście, gałązki, trawa, włosy. Gdyby dostały się do pompy, mogłyby ją zapchać, a w jeszcze gorszym wypadku: uszkodzić.

Odkurzacz basenowy

Pompa i skimmer nie poradzą sobie z zanieczyszczeniami, które osiadają na dnie basenu. W sklepach dostępne są specjalne odkurzacze wodne, które wędrują po dnie basenu napełnionego wodą i czyszczą jego powierzchnię. Zanieczyszczenia zbierają do specjalnego kubła, tak jak tradycyjne odkurzacze domowe lub odprowadzają za pomocą przewodów do pompy filtrującej. Filtry wbudowane w pompę zatrzymują przetransportowany z dna osad.

Podwodny odkurzacz basenowy

Podwodny odkurzacz basenowy

Środki chemiczne do basenu

Poza mechanicznym oczyszczaniem dna basenu, konieczne jest też regularne stosowanie środków chemicznych, które uzdatniają wodę. Dostępne są w sklepach i mają postać rozpuszczalnych tabletek, kapsułek lub proszku.
Nowoczesne środki chemiczne pozwalają na uniknięcie rozwoju glonów w wodzie basenowej. Niszczą bakterie, wirusy i grzyby mnożące się w astronomicznym tempie w stojącej wodzie. Są to środki dezynfekujące, czyszczące, a także takie, które mają potencjał generowania chloru lub regulowania poziomu pH w wodzie. Neutralny poziom pH wody basenowej jest niezwykle istotny dla samopoczucia człowieka korzystającego z basenu. Zbyt kwaśna lub zbyt zasadowa woda negatywnie wpływa na ludzką odporność. Długotrwałe korzystanie basenu z zasadową lub kwaśną wodą odbija się niekorzystnie na stanie naszej skóry, włosów, paznokci. Poza tym, woda basenowa o neutralnym pH łatwiej wchłania środki czyszczące, które postanowimy jej zaaplikować. Dodatkowo, zbyt kwaśna woda doprowadza do skorodowania metalowych elementów zainstalowanych w konstrukcji basenu. W nadmiernie zasadowej wodzie natomiast wytrąca się kamień, który również osiadając na ściankach basenu może przyczynić się do znaczącego pogorszenia jego kondycji.

Pompa filtrująca

Pompa filtrująca do ogrodowego basenu przenośnego

Niektóre zanieczyszczenia są na tyle małe, że nie są w stanie zatrzymać się na filtrze w pompie, ani też nie są zbierane przez podwodny odkurzacz. W takim wypadku warto zastosować środki koagulujące. Mają zdolność do zbijania najróżniejszych cząstek większe skupiska, które będą już zauważalne dla urządzeń odpowiedzialnych za zbieranie zanieczyszczeń.

Poza stosowaniem chemii i specjalnych akcesoriów, istotne w utrzymywaniu czystości basenu jest też okresowe czyszczenie go tradycyjną metodą:  za pomocą szczotki, szmatki i detergentu. Należy to robić tylko i wyłącznie po spuszczeniu wody z basenu.

Pokrywy nabasenowe

Pamiętajmy też, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalną pokrywę, którą będziemy osłaniali powierzchnię basenu w czasie, gdy nie będzie używany. Zapobiegnie to nie tylko wpadaniu do środka liści, ale też sprawi, że np.  w nocy do naszego basenu nie będą miały dostępu psy i inne zwierzęta lubiące wypijać wodę ze środka.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*